Medyczne zastosowanie laminatów tekstylnych

Materiały

Laminaty tekstylne medyczne

Laminaty tekstylne, jako szeroko zastosowany materiał w bardzo wielu gałęziach przemysłowych znalazł również swoje miejsce w przemyśle medycznym. Jak każde tworzywo, lub materiał w tej dziedzinie przemysłowej musi on spełniać odpowiednie warunki i musi być dostosowany do wymogów określających medyczne zastosowanie przedmiotów jakie są wykonane z laminatu tekstylnego.

Co jest produkowane z laminatów tekstylnych w przemyśle medycznym?

Materace do szpitalnych łóżek mające być przeznaczone do długotrwałego leczenia lub rehabilitacji wykonane z laminatów tekstylnych muszą posiadać właściwości antyodleżynowe, ale i odpowiednią wentylacje czy wchłanianie wilgoci. Inny rodzaj laminatu będzie użyty do produkcji pokrycia materaca, a jeszcze inny będzie stosowany jako pianka wypełniająca materac. Jednorazowe prześcieradła używane w medycznych ośrodkach w gabinetach zabiegowych, salach operacyjnych to również laminaty tekstylne mające zupełnie inne właściwości jak te używane w materacach. Szerokie zastosowanie tego uniwersalnego materiału jest również w rehabilitacji. Maty rehabilitacyjne to praktycznie tylko laminaty tekstylne.  Stabilizatory stawów w większości również wyprodukowane z laminatów tekstylnych to najlepsze przykłady na zastosowanie tego materiału.

Protezy z laminatów tekstylnych

Protezy kończyn dolnych, górnych, czy innych narządów przeważnie ruchu, w większości przypadków wykonane są z komponentów będących laminatami. Obuwie ortopedyczne usztywniacze to wszystko i wiele innych przedmiotów medycznych to laminaty tekstylne. Nie sposób tu wymienić całego zastosowania, lecz są one jednym z najbardziej niezbędnych materiałów, jakie medycyna wykorzystuje na co dzień. Zastosowanie w przemyśle laminatów skupia się wokół pacjenta, jego metodach leczenia i rehabilitacji, ale i wokół sprzętów pozwalających szybko powrócić mu do zdrowia.  Nie sposób wyobrazić sobie dziś przedmiotów używanych w przemyśle medycznym bez zastosowania laminatów tekstylnych, jak i w wielu innych gałęziach przemysłu, bo patrząc na szeroki przekrój jego zastosowania mamy świadomość jak jest on niezbędny w naszym życiu codziennym

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/10 (0 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Solve : *
30 × 10 =